Implantoloģija
Ja tiek zaudēts viens vai vairāki zobi, tukšās vietas nepieciešams pēc iespējas ātrāk aizstāt. Neaizpildot tukšās vietas, zaudētā zoba vietā sāk izzust žokļa kauls, rezultātā var mainīties sejas forma un cilvēks var izskatīties vecāks nekā patiesībā. Blakus esošie zobi var sasvērties uz zaudētā zoba tukšo vietu, izveidot spraugu, radot haosu sakodienā. Ja zaudētā zoba sprauga ir pārāk šaura, tā var radīt sarežģījumus implantoloģijā un protezēšanā. Tukša zoba vieta mutē var izmainīt sakodienu, kā rezultātā var rasties galvassāpes.
Zoba implants ir zoba saknes aizvietotājs, kas izgatavots no īpaši izturīga,
viegla un bioloģiski saderīga materiāla (titāna, cirkonija vai to
sakausējuma). Implantam ir skrūves forma, ko ķirurģiski
ievieto žokļa kaulā.
Konsultācija
Implanta nepieciešamību izvērtē pacienta zobārsts, nosūtot pacientu uz konsultāciju pie mutes, sejas un žokļu ķirurga. Katra pacienta situāciju ķirurgs izvērtē individuāli un to bieži nosaka tieši pacienta
mutes, zobu un žokļa kaulu stāvoklis. Implantoloģijas plānošanā neatņemama sastāvdaļa ir 3D (trīsdimensiju) rentgens, kurā speciālists var novērtēt pacienta zobu sakņu izvietojumu, kaula stāvokli, biezumu, ļauj plānot implanta virzienu, veidu, garumu un diametru. Konsultācijas laikā ķirurgs informē pacientu par nepieciešamiem papildu izmeklējumiem un implantoloģijas posmiem.
Implanta ievietošana
Zobu implanta operācija ir pirmais implanta ievietošanas posms, kuras laikā veic zobu implanta ievietošanu kaulā lokālajā anestēzijā. Zoba implantam ir poraina virsma un tas kaulā ieaug 3-8 mēnešu laikā, taču katram tas ir individuāli. Iespējams veikt viena vai vairāku implantu ievietošanu. Pēc implanta ievietošanas operācijas, ķirurgs var nozīmēt īsu antibiotiku kursu. Pacientam iespējams neliels, īslaicīgs piepampums, nelielas sāpes operācijas vietā.
Pēc implanta ieaugšanas kaulā, seko otrais posms - implanta atsegšana. Šī posma laikā tiek atsegta smagana un implanta iekšējā
vītnē tiek ievietots smaganu formētājs. Smaganu formētājs veido smaganu
kontūru, lai veiksmīgi nodrošinātu implantāta skrūves līdzenu pāreju uz
zoba kroni. Smaganu formētājs tiek turēts apmēram divas nedēļas, lai
smagana veiksmīgi sadzīst un izveido vēlamo formu. Aptuveni divas nedēļas pēc implanta atsegšanas var uzsākt protezēšanu. Katra pacienta situācija tiek izvērtēta individuāli, jo iespējama implanta ievietošana arī vienā etapā.
Mākslīgā kaula transplantācija
Augšžokļa dobuma pamatnes paaugstināšana (Sinus lift)
Sinus lift ir procedūra, lai palielinātu kaulaudu apjomu, paceļot deguna blakus dobumu. Sinus lift veic tikai augšžoklim nepietiekama kaulaudu daudzuma gadījumā augšžokļa sānos. Vispirms ķirurgs izveido mazu atveri blakus dobuma ārējā sieniņā un blakus dobuma gļotādu paceļ nepieciešmajā augstumā. Izveidoto dobumu aizpilda ar pieaudzēšanas materiālu vai ievieto membrānu, lai iegūtu maksimāli iespējamo kaula apjomu.